KAKŠNA NAJ BO ZAVAROVALNA VSOTA ZA ZAVAROVANJE HIŠE ALI STANOVANJA?

maketa lesene hiške in mlada družina v ozadju

Ob sklepanju zavarovanja hiše ali zavarovanja stanovanja smo pogosto bolj osredotočeni na to, kakšno premijo bomo za zavarovanje plačevali (po domače: koliko nas bo zavarovanje stalo) in premalo na to, kakšno kritje nam bo zavarovanje nudilo. Preberemo, da imamo krite napeljave, pa stekla, pa izliv vode in recimo še opremo, nismo pa pozorni na znesek, ki ga ob škodi dejansko lahko pričakujemo. Če ste potihoma prikimavali, ne skrbite. Niste edini.

Na kratko: Zavarovalna vsota mora ustrezati gradbeni vrednosti nepremičnine. Novi, če zavarujete novo nepremičnino, ali dejanski, če zavarujete starejšo nepremičnino. Ne vključuje vrednosti zemljišča in komunalne opreme, vključuje pa opremo. In ključno je, da jo posodabljate! Če zavarovalna vsota ne ustreza naštetemu, izplačilo v primeru škode ne bo zadoščalo za sanacijo škode.

Običajno je težava, da je zavarovalna vsota prenizka, zato nastane tako imenovano podzavarovanje. Vedeti pa morate tudi, da zavarovalna vsota, ki je višja od gradbene vrednosti nepremičnine (nadzavarovanje), ne pomeni tudi izplačanega višjega zneska. Pri zavarovanja nepremičnine lahko namreč ob škodi prejmete od zavarovalnice največ toliko, kolikor ste utrpeli škode.

Kontaktirajte nas za pregled police >

KAKŠNA NAJ BO ZAVAROVALNA VSOTA PRI ZAVAROVANJU HIŠE ALI ZAVAROVANJU STANOVANJA?

Zavarovalna vsota je neposredno povezana s premijo, ki jo plačujete. Če je višja, bo tudi premija višja in obratno. Pri sklepanju zavarovanja za hišo ali zavarovanja za stanovanje je zato kompromis z nižjo zavarovalno vsoto mamljiv, a raje se uprite skušnjavi. Zavarovalna vsota naj ustreza aktualni gradbeni vrednosti nepremičnine.

Če zavarujete novogradnjo, ki ste jo gradili v lastni režiji, bo za vas odgovor na to vprašanje preprost. Podobno velja, če zavarujete prenovljeno nepremičnino, kjer ste adaptacijo izvedli sami. V pomoč vam bodo računi materiala in izvedbenih del, ocenite pa tudi delo, ki ste ga morda opravili sami.

Težje je, če zavarujete starejšo nepremičnino. V tem primeru vam bodo v pomoč smernice, s katerimi vas bo seznanil zavarovalni zastopnik. 

O višini zavarovalne vsote na polici se vedno odloča stranka, ki zavarovanje sklepa, zastopnik pa seveda lahko pri odločitvi pomaga z okvirnimi smernicami. Gradbene vrednosti na kvadratni meter se lahko zelo razlikujejo in so odvisne tudi od vrste objekta in načina gradnje.

Naš cilj je, da za svoj denar dobite največ zavarovalne zaščite. Naročite klic našega svetovalca, ki vam bo pomagal razumeti pogoje zavarovanja, tako da boste natančno vedeli, v katerih primerih ste zavarovani in katera kritja resnično ščitijo tisto, kar vam je najpomembnejše.